Éhen Gyula jogász, író, Szombathely polgármestere, országgyűlési képviselője volt. Az ő nevéhez fűződik a város fellendülésének nagy korszaka. Megépült a vízvezeték- és csatornahálózat, az utcák szilárd burkolatot kaptak. Új közlekedési eszközként megjelent a villamos, felépült a Kaszinó és a Nagyszálló, pezsgő társadalmi és kulturális élet jellemezte a várost. Születésének 171. évfordulója alkalmából tartott ünnepi megemlékezésen Putz Attila, a körzet önkormányzati képviselője felidézte a politikus életútját, hangsúlyozva, hogy a mostani városvezetés számos aktuális kérdésben inspirálódik Éhen Gyula örökségéből.
Putz Attila - elnök, Kulturális, Oktatási és Civil Bizottság
Éhen Gyula örökségét visszük tovább a jelenkorban is, a jelen problémáival. A lakáskérdés mindennapos problémánk, jelenleg is több, mint 300 szociális lakásra lenne igény. Villamos helyett korszerű buszokkal átalakítottuk a tömegközlekedést, a parkosítás, szemétszedés mindenkinek ismerős téma, közterület városrendészetté való átalakítása folyamatban van.
A Éhen Gyula Baráti Kör elnöke, Kozma Gábor köszöntőjében az egyesület megalakulásának körülményeiről és 36 éves történetének mérföldköveiről beszélt. Céljuk az volt, hogy elősegítsék Szombathely polgárosodását.
Kozma Gábor - elnök, Éhen Gyula Baráti Kör
Egy ország, egy közösség, egy város akkor erős és akkor van jövője, ha a polgársága erős.
Az Éhen Gyula Kör a polgárságra jellemző kulturális élet bővítését ma is kiemelt feladatának tekinti.
Az ünnepség a Nyitra Utcai Általános Iskola diákjainak műsorával folytatódott, majd a jelenlévők koszorút helyeztek el a szobornál.
Gyöngyösszőllősön, egy református gazdatiszt fiaként született 170 évvel ezelőtt, 1853. november 22-én Éhen Gyula. Minden idők legnagyobb hatású szombathelyi polgármesterére, a modern város megteremtőjére emlékeztek az Alkotás utcában álló szobránál.
Éhen Gyulát 1895-ben, választották Szombathely polgármesterévé. Elképzeléseit âA modern városâ című könyvében hirdette meg. A közegészség, a közbiztonság ügyét tartotta a legfontosabbnak. A modern város kellékei közül a csatornázást és a vízvezeték-építést sorolta első helyre, de hét évi polgármestersége alatt a lakáskérdés, az utcaburkolás, a városi villamos, a közvilágítás, a parkok építése, a szemétgyűjtés és a szegényügy megoldásának nagyszabású tervei is állandóan napirenden voltak. Örök nyomot hagyott Szombathely életében.
Kozma Gábor az Éhen Gyula Baráti Kör képviseletében felidézte a civil egyesület 1988-as megalakulását. Felhívta a figyelmet a valódi, városért tenni kész civil szervezetek fontosságára.